Filtry siatkowe z wziernikiem „SCREEN” i filtry sitowe „STONE” – zalety i różnice


Filtry to konieczna ochrona przed uszkodzeniem czy awarią dla najbardziej wrażliwych elementów instalacji ciśnieniowej. Do montażu w innowacyjnym systemie Netvitc stosowane są filtry siatkowe z wziernikiem „SCREEN” i filtry sitowe typu „STONE”. Przedstawiamy zalety obu rozwiązań, cechy wspólne i różnice.

Zadaniem filtrów jest ochrona przed uszkodzeniem np. pomp, czujników, zaworów poprzez eliminację ciał stałych, które trafiają do instalacji wraz z transportowaną cieczą. Bez nich instalacja nie mogłaby funkcjonować poprawnie.

Filtry siatkowe z wziernikiem „SCREEN”  i filtry sitowe „STONE” mają wiele cech wspólnych:

  • prosta budowa (tylko 2 śruby montażowe)
  • łatwy i szybki montaż dzięki zastosowaniu systemu Netvitc
  • maksymalne ciśnienie – 10 bar
  • zakres średnic D90-D200
  • przezroczysta obudowa umożliwiająca bieżącą kontrolę stanu filtra
  • są łatwe w serwisowaniu
  • wykonane z trwałych materiałów nie ulegających korozji (tworzywo sztuczne i stal nierdzewna)

FILTR SIATKOWY Z WZIERNIKIEM SCREEN

Zastosowanie

Filtry siatkowe znajdują zastosowanie w instalacjach wykorzystywanych w rolnictwie oraz basenach kąpielowych, a także instalacjach przemysłowych wymagających precyzyjnego filtrowania (np. instalacje chłodzenia wodą lodową). Dzięki przezroczystemu korpusowi możliwe jest monitorowanie stanu filtra, co umożliwia jego właściwe serwisowanie.

Działanie

Elementem filtrującym jest wkład ze zintegrowaną siatką ze stali nierdzewnej. Stopień filtracji zależy od wielkości otworów w siatce – im mniejsze, tym jest ona dokładniejsza.

Budowa

Filtr siatkowy z wziernikiem typu „SCREEN” zbudowany jest z wkładu filtra z PP i z siatki ze stali nierdzewnej, uszczelki wargowej z EPDM wzmocnionej drutem stalowym (również ze stali nierdzewnej), przyłącza (PVC-U lub PE), dwóch śrub ze stali nierdzewnej A2, opaski zaciskowej Netvitc System z PA oraz przezroczystego korpusu z tworzywa.

FILTR SITOWY TYPU STONE

Zastosowanie

Stosowany jest w instalacjach rolniczych np. do otwartych zbiorników retencyjnych oraz przemyśle, a także inżynierii lądowej (kanalizacja, wodociągi). Wykorzystywany do wstępnej filtracji większych cząstek zanieczyszczeń.

Działanie

Elementem filtrującym jest sito w postaci prostokątnej przegrody o rozmiarach oczek 3 lub 5 mm. Sito z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym (PPFV), osadzone jest na prowadnicach wewnątrz korpusu z PPFV.

W dolnej części przezroczystego korpusu znajduje się kosz na wychwytywane przez filtr zanieczyszczenia.

Budowa

Filtr sitowy typu „STONE” zbudowany jest z przyłącza (PVC-U/PE), oringu wzmacniającego uszczelkę ze stali nierdzewnej A4, korka zamykającego z PPFV, sita z PPFV, uszczelki wargowej z EPDM wzmocnionej drutem stalowym (stal nierdzewna), przezroczystej część korpusu (dolnej) z PPFV lub z poliwęglanu, opaski zaciskowej Netvitc System z PA oraz dwóch śrub ze stali nierdzewnej A2.

Netvitc System

To system specjalnych opasek zaciskowych, łączonych za pomocą dwóch śrub nierdzewnych. W większości systemów tradycyjnych korpusy filtrów wykonane są z metalu z dużą ilość śrub z żeliwa ocynkowanego, przez co są one cięższe i trudniejsze do zamontowania, ale też uciążliwe przy konserwacji.

W przeciwieństwie do nich Netvitc System wykorzystuje śruby ze stali nierdzewnej A2, co sprawia, że mogą one pracować w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Dodatkowo korpus wykonany z tworzywa sztucznego eliminuje problem skraplania się wilgoci na powierzchni obudowy.

Pomożemy Ci wybrać
Pamiętaj, że podczas projektowania, jak i w trakcie realizacji rurociągów technologicznych, Budmech wspiera Klientów doświadczeniem i fachową wiedzą. Pomagamy wybrać najlepsze rozwiązania, podpowiadamy jak optymalizować koszty wykonania i eksploatacji gotowej już instalacji. Zapraszamy do kontaktu!